Co warto wiedzieć
Co zabrać na rzekę?
Wyprawa rzeką, zwłaszcza ta kilkudniowa, niesie ze sobą od zawsze ten sam dylemat: co należy ze sobą zabrać na ten czas? Cała trudność polega na umiejętnym ocenieniu, które rzeczy będą niezbędne, które przydatne, a które raczej zbędne w trakcie wyprawy. Wiele osób pływających z nami od lat ma swój kajakowy ekwipunek zawsze pod ręką, spakowany i i indywidualnie przygotowany na szlak. Dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z kajakami, przygotowaliśmy krótką, uniwersalną listę niezbędnych rzeczy. Wszystkie jej pozycje należy jeszcze dopasować do rodzaju rzeki, długości spływu, prognozy pogody oraz indywidualnych preferencji:
- torba, plecak, worek wodoszczelny (mile widziane plecaki bez stelaży, ponieważ potrafi on uniemożliwić spakowanie tego plecaka dosłownie gdziekolwiek)
- namiot, śpiwór, karimata
- kubek, miska albo menażka, sztućce
- worki na śmieci (przydatna gruba i szeroka taśma klejąca do sklejania i zawiązywania worków)
- latarka
- sztormiak bądź kurtka przeciwdeszczowa
- obuwie na kajak (najlepiej trampki, mogą być sandały)
- nakrycie głowy, krem z filtrem
- strój kąpielowy, ręcznik
- apteczka
- prowiant
Co zyskujesz pływając z Habaziami?
- pomoc przy dopasowaniu ekwipunku na podróż
- zapewnioną opiekę przeszkolonych instruktorów, którzy zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo
- korzyści płynące z doświadczenia kadry, co przekłada się na fantastyczne wieczory przy ognisku i dużo radości na wodzie
- profesjonalny sprzęt dopasowany do Twoich możliwości
Czego mogę oczekiwać w trakcie spływu?
W trakcie pływania i przy dobrej zabawie należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwu swoim i współspływowiczów. O zachowaniu na wodzie dowiesz się więcej w zakładce “NA WODZIE”. Tymczasem chcielibyśmy zapoznać Cię w skrócie z kulturą turystyki w trakcie postojów, biwaków i z zasadami obcowania z naturą.
Postoje
W trakcie spływu na pewno zostaną zaplanowane postoje dla odpoczynku. W zależności od charakteru rzeki, dogodnych w tym celu miejsc może być więcej lub mniej, ale doświadczenie pokazuje, że spływowicze często decydują się na te same miejsca. Dlatego pamiętaj, aby:
- nie zostawiać po sobie śmieci
- nie wyrzucać potłuczonego szkła w najbliższe krzaki oraz pod żadnym pozorem do wody!
- upewnić się, że kajaki są stabilnie przymocowane do brzegu i nie porwie ich prąd
- nie pić alkoholu dla rozgrzania się
Biwakowanie
Przy dłuższych spływach niezbędne okazuje się nocowanie pod gołym niebem w lesie lub na polanie. Również w tym wypadku obowiązuje Cię kilka całkiem przydatnych zasad:
- coraz więcej miejsc atrakcyjnych na nocleg jest terenem prywatnym, dlatego warto mieć w gotowości małą kwotę w gotówce (10-15 zł od osoby)
- cały sprzęt powinien zostać ułożony w jednym miejscu i zabezpieczony przed wpadnięciem do wody czy porwaniem przez wiatr
- kamizelki w miarę możliwości należy wysuszyć (to wydłuża ich żywotność – w tym wyporność)
- ogniska nie można rozpalać zbyt blisko drzew i wysokich krzewów, a palenisko powinno być odgrodzone i zawsze przez kogoś pilnowane do momentu ugaszenia (NIE ZOSTAWIAMY OGNISKA NA NOC BEZ NADZORU)
- nie rozbijamy się za daleko od kajaków ani za blisko ogniska (dzisiejsze namioty są widowiskowo łatwopalne)
- nie traktujemy najbliższej okolicy jako toalety – zawsze warto odejść w bardziej ustronne miejsca
- nie chodzimy się kąpać po spożyciu alkoholu
- nie zostawiamy po sobie śmieci i szkła, tak samo jak w przypadku postojów.
W zgodzie z naturą
Uprawiając turystykę powinniśmy się zachowywać tak, jakbyśmy byli gośćmi, czyli z szacunkiem dla gospodarza – w naszym wypadku otaczającego nas świata natury. Profesjonalnych i doświadczonych kajakarzy można właśnie poznać po ich obyciu z przyrodą. Pamiętaj więc:
- wszystkie śmieci należy transportować ze sobą i przy najbliższej okazji wyrzucić je w wyznaczonym do tego miejscu
- wszystkie zwalone drzewa i przeszkody pokonujemy w miarę własnych możliwości lub je przenosimy. – POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZECINAMY ANI NIE PODPALAMY PRZESZKÓD NA RZEKACH NIZINNYCH !!!
- rozpalone ognisko powinno służyć ogrzaniu się, oświetleniu najbliższego otoczenia oraz umożliwić przygotowanie ciepłego posiłku. Ogień to też żywioł i nie wolno z nim niepotrzebnie igrać!
- ślady otaczającej nas fauny są stałym i fantastycznym elementem kajakarstwa, postaraj się jednak nie ingerować niepotrzebnie w jej świat.
CO ZYSKUJESZ PŁYWAJĄC Z HABAZIAMI?
- pomoc w dbaniu o sprzęt
- opiekę wykwalifikowanej kadry
- możliwość wypróbowania różnych kajaków i kanadyjek
- możliwość zakupienia koszulki Spływów Kajakowych Akcji Lato (przy okazji dłuższych spływów – koszulka gratis) oraz worka wodoszczelnego z logo Habazi
- studencką atmosferę
- “Bal kapitański” na zakończenie spływu kajakowego (nie dotyczy spływów weekendowych i jednodniowych).
Zasady bezpieczeństwa na wodzie
Członkowie WAKK Habazie od samego początku nieustannie uczą się i ćwiczą zasady bezpiecznego zachowania na wodzie. Niektóre z nich wymagają utrwalania oraz treningu. Można jednak ustalić pewne nadrzędne zasady, które zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom spływu, dzięki czemu będziesz się mógł cieszyć przygodą do ostatniego pociągnięcia wiosłem:
- na wodzie nie spożywamy alkoholu
- nie wchodzi się na wodę po spożyciu alkoholu ani pod wpływem środków odurzających
- kajakarstwo jest sportem zespołowym – wszyscy są za siebie nawzajem odpowiedzialni
- utrzymuj kontakt z osobą płynącą przed i za Tobą
- tempo oraz możliwości grupy kajakarzy dyktuje zawsze najsłabszy z nich
- należy się nawzajem uprzedzać o ewentualnych zagrożeniach i utrudnieniach na rzece z innymi napotkanymi kajakarzami – dobra komunikacja jest ważnym elementem bezpieczeństwa na rzece
- na spływie powinna być co najmniej jedna apteczka wyposażona w środki dezynfekujące, bandaże i opatrunki
- pływamy w kamizelkach asekuracyjnych – kamizelka jest ważną asekuracją oraz ochroną przed nagłymi przeszkodami na wodzie.
Co zyskujesz pływając z Habaziami?
- opiekę wykwalifikowanej kadry
- dodatkowe atrakcje na wodzie
- profesjonalny sprzęt w postaci kajaków, kanadyjek, wioseł i sprzętu asekuracyjnego
- w razie zainteresowania nasi instruktorzy chętnie przeszkolą uczestników z podstawowych technik asekuracji i samoasekuracji na wodzie
Na czym będę pływać?
Ponieważ jesteśmy klubem akademickim, nie możemy sobie pozwolić na sprzęt złej jakości, który zniszczy się na pierwszej wyprawie. Dlatego też używamy kajaków wykonanych z polietylenu, które są praktycznie niezniszczalne. Dzięki temu pokonywanie przeszkód nie wiąże się z obawą rozbicia dna, a wszystkie rzeczy na pewno pozostaną suche. Łódki te mają jeszcze jedna zaletę, którą niewątpliwie są wygodne fabryczne siedzenia. Nawet kilka godzin wiosłowania nie spowoduje bólu pleców.
Wiosła, kolejny ważny element wyposażenia kajakarza, to produkt firmy Dr.Kajak. Tak jak kajaki, są one praktycznie niezniszczalne, wykonane z wytrzymałego polietylenu. Na takich wiosłach pływamy po górach, gdzie cały czas narażone są na uderzenia o skały. Jak widać bez problemu wytrzymują takie traktowanie. Wiosła są lekkie i wygodnie leżą w dłoni, dzięki czemu wiosłowanie to czysta przyjemność, bez żadnych otarć i pęcherzy na dłoniach.
I ostatni, lecz najważniejszy element wyposażenia kajakarza, czyli kamizelki asekuracyjne. Każdy uczestnik naszych wyjazdów otrzymuje wygodną, dobrze dopasowaną kamizelkę asekuracyjną, która jest przeznaczona specjalnie do uprawiania kajakarstwa i nie utrudnia wiosłowania.
WAKK Habazie w swoim magazynie posiada duży wybór przeróżnych łódek. Posiadamy duży wybór kajaków:
- kajaki dwuosobowe
- kanadyjki
- kajaki jednoosobowe
- kajaki morskie
Nasze spływy prowadzone są przez doświadczonych przewodników kajakowych, członków WAKK Habazie. Wszyscy członkowie kadry naszych spływów ukończyli odpowiednie szkolenia i mają wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia grup.
Formalności to nie wszystko, czym może pochwalić się nasza kadra. Od wielu lat jesteśmy związani z klubem Habazie, a na wiośle mamy często po kilka tysięcy kilometrów. Dla nas kajakarstwo jest pasją i sposobem na życie. Wielu z nas oprócz kajakarstwa nizinnego czynnie uprawia kajakarstwo górskie, w którym technika i umiejętności muszą stać na najwyższym poziomie.